Działanie lecznicze
SUROWCE LECZNICZE: kwiatostan wraz z liśćmi, bądź same liście.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: nasercowe, moczopędne.
Konwalia ma działanie uspokajające oraz delikatne działanie moczopędne, przede wszystkim jednak należy do cennych leków nasercowych. Warto stosować konwalię w tzw. sercu płucnym, czyli uszkodzeniu lub przeciążeniu serca z powodu chorób płuc (m.in. rozedmy).
Chaber bławatek
Chaber, zwany również bławatkiem lub modrakiem posiada wiele dobroczynnych właściwości leczniczych.
Rośnie w łanach zbóż, na łąkach i miedzach.
Cenne są jego płatki. Zbiera się je, gdy rozkwitają, a następnie się je suszy szybko, aby nie straciły koloru i swojej mocy. Do najważniejszych jego właściwości można zaliczyć działanie moczopędne, przeciwzapalne i żółciopędne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do leczenia schorzeń nerek i dróg moczowych.
Róża dzika
Owoce dzikiej róży działają ogólnie wzmacniająco. Witamina C i inne obecne w dzikiej róży uzupełniają niedobory witamin w chorobach przeziębieniowych, w ciąży, przy nadmiernej kruchości naczyń oraz kamicy żółciowej i nerkowej. Z owoców róży pozyskuje się również olej zawierający witaminę E.
Piwonia lekarska
Piwonia lekarska ma szerokie zastosowanie lecznicze, ale leczenie się nią bez wiedzy i zgody lekarza jest surowo zabronione. Należy pamiętać, iż piwonia jest rośliną silnie toksyczną i przedawkowanie grozi ciężkim zatruciem.
Piwonia posiada właściwości rozkurczowe, oddziałuje na mięśnie gładkie i przeciwdziała bólowi w dnie. Ma lekkie działanie przeciwastmatyczne. Wywar z kwiatów i korzeni piwonii zmieszanych w równych proporcjach leczy obrzęki kostne.
Śnieżyczka przebiśnieg
Cebule przebiśniegów służą do otrzymywania. Z zastosowaniem preparatów z galantaminą wiązane są duże nadzieje w leczeniu choroby Alzheimera. Również w chorobach przebiegających z uszkodzeniem nerwów obwodowych, zakłóceniami w przewodzeniu bodźców, w leczeniu nerwobóli, miastenii,atonii mięśni, paraliżu i zapaleniu korzonek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz